Skríning rakoviny prsníka

16 júna, 2025

Milé naše pacentky.

Bola by som veľmi rada, keby ste si našli pár minút času a každá si našla v nasledujúcich riadkoch užitočné veci, týkajúce sa ženského zdravia.

Dnes by som chcela osloviť pacientky s informáciami týkajúcimi sa prevencie rakoviny prsníka.

V pohotovostných službách vo fakultnej nemocnici som si povedala, že moje pacientky budú erudované a edukované a tým pádom sa môžu vyhnúť niekedy zbytočným návštevám pohotovostných služieb.

Ale poďme si to rozmeniť na drobné…

Skríningový program.

V Slovenskej republike máme kvalitné skríningové programy onkologických ochorení. Nášho odboru sa týka skríning rakoviny krčka maternice a skríning rakoviny prsníka. Skríningu rakoviny krčka maternice sa budeme venovať nabudúce. Teraz si povieme o programe skríningu rakoviny prsníka.  

Každá pacientka má nárok na poisťovňou hradené vyšetrenie, pre pacientku bezplatné za podmienok stanovených vyhláškou. Od  1.7.2025 dôjde k zmene legislatívy.

Posúva sa dolná hranica veku odkedy má pacientka nárok na vyšetrenie na 45 rokov, namiesto pôvodných 40 rokov. Horná hranica nároku sa posúva zo 63. na 69. rok života.

Čo je to skríning.

Skríning znamená pravidelné mamografické  (MMG) vyšetrenie, každé 2 roky. V prípade že vyšetrenie dopadne bez náznaku odchýlky od normálu, tak sa vidíte na mamografii opäť o 2 roky. V prípade, ak rádiodiagnostik, atestovaný rádiológ zaznamená akúkoľvek odchýlku, ktorá sama ešte neznamená pozitívnu diagnózu rakoviny, tak posiela pacientku na ďalšie vyšetrenia. Najčastejšie ultrazvukové (USG) vyšetrenie, prípadne magnetickú rezonanciu (MRI). Ultrazvuk a magnetická rezonancia využívajú rôzne fyzikálne princípy  a preto rozhodnutie o indikácii je plne v rukách radiodiagnostika, ktorý vie čo presne potrebuje popísať a ktorý typ vyšetrenia je na to vhodný. Nejde o lepšiu alebo horšiu diagnostickú metódu, ale každá prináša iné dáta o tkanivách.

Čo to je mamografické vyšetrenie a mám sa báť?

Mamograf je radiodiagnostický prístroj využívajúci roentgenové žiarenie na zobrazenie tkanív prsníka. Síce to nie je príjmné vyšeternie, je pri ňom vyvíjaný tlak na prsník, ktorý je pre pacientku nekomfortný, ale vyšetrenie sa rozhodne dá vydržať. Netreba sa obávať ani radiačnej záťaže, tá je rovnaká, ako pri jednom transatlantickom lete.

Čo pacientky, ktoré nespĺňajú skríningové kritéria?

Aj v prípade, že pacientka nespĺňa skríningové kritériá a takpovediac chce sa iba uistiť, stále môže absolvovať USG vyšetrenie avšak na vlastnú žiadosť s tým, že takéto vyšetrenie nie je hradené zdravotnou poisťovňou, ale pacientka ho uhrádza priamou platbou.

To však nie je celá pravda. Je z nej viacero výnimiek. Prvou sú pacientky, ktoré majú diagnostikovanú genetickú predispozíciu. Pri týchto pacientkách je manažment kontrol iný a keďže ide o ohrozenie zdravia pacientky, tak sú vyšetrenia hradené zddravotnou poisťovňou. Ďalšou výnimkou sú nálezy na prsníkoch a ťažkosti pacientky, ktoré by mohli smerovať k ochoreniu prsníkov. Či už mimo skríningových intervalov alebo celkom mimo obdobia skríningu pacientky. V takom prípade je prvým krokom vyšetrenie na gynekologickej ambulancii.

Naša ambulancia disponuje high-endovým ultrazvukovým prístrojom Vinno Ultimus 9E, ktorý pomocou umelej inteligencie dokáže upozorniť vyšetrujúceho lekára na léziu (akékoľvek tkanivo, ktoré by sa v prsníku nemalo nachádzať). V prípade ak zaznamenáme čokoľvek podozrivé, pacientku odosielame na mamologické alebo mamografické pracovisko. Pacientka má možnosť a právo výberu pracoviska. Prvou voľbou našej ambulancie je mamologická ambulancia gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín. S kolegami som mala tú česť spolupracovať 21 rokov, takže poznám kvalitu ich diagnostiky, operačných úspechov a ďalšieho sledovania  mamologických pacientiek. Všetky tieto vyšetrenia sú hradené zdravotnou poisťovňou, lebo ide dôvodné podozrenia na ochorenie, ktoré je potrebné v záujme zdravia pacientky vylúčiť. Treba upozorniť, že musí ísť o dôvodné podozrenie. Vyšetrenia takpovediac „pre istotu“ žiadané pacientkou sú vyšetreniami na vlastnú žiadosť pacientky a nie sú hradené zdravotnou poisťovňou.

V našej ambulancii zdôrazňujeme dôležitosť skríningu, dôležitosť informovanosti pacientiek. Každú nejasnosť preberáme s našimi pacientkami či už osobne na ambulancii, počas preventívnych prehliadok alebo ako odpovede na online zaslané otázky našich pacientiek.

To všetko preto, lebo Vaše zdravie je našou prioritou.

MUDr. Andrea Mečiarová

PS: Prosím pamätajte, že najsmutnejšie príbehy sú príbehy zanedbanej starostlivosti, lebo sú zbytočné.

Zdieľajte tento článok:

ambulancia
gynekologicko-pôrodnícka

ambulancia
pediatrickej gynekológie

Dôvera zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa Union zdravotná poisťovňa

Ordinačné hodiny

Pondelok

8:00 - 15:30

Utorok

12:00 - 15:30

Streda

8:00 - 15:30

Štvrtok

8:00 - 15:30

Piatok

8:00 - 15:30

Sobota

Zatvorené

Nedeľa

Zatvorené

Ordinačné hodiny sú platné od 1. 2. 2025

Vyšetrenie je potrebné objednať vopred na telefónnom čísle +421 918 067 001

V prípade otázok,
nás prosím kontaktujte

Telefónne číslo